Syng for Livet

12.01.20 – 18.01.20

UDSOLGT – DER ER MULIGHED FOR AT KOMME PÅ VENTELISTE

Mød spændende forfattere og musikere, der har arbejdet med den danske sang- og salmeskat. Vi skal nyde fine koncerter på højskolen og på vores tur til Odense– og så skal vi opleve den store glæde ved fællessang.

Medvirkende:

Valgmenighedspræst i Sdr. Nærå, Ole Kobbelgaard og organist i Rebild Kirke, Tove Bitsch, harmonika: Sange på falderebet – på vej mod en ny højskolesangbog.

Violinist Lisbeth Sagen fortæller om MusikBeRiget – musik som supplement til behandlingen af indlagte børn og unge. Lisbeth Sagen, violin og Mette Nielsen, harpe, giver eksempler på noget af den musik de spiller for børnene på Rigshospitalet.

MusikBeRiget arbejder for at skabe livskvalitet og trivsel for børn, unge og deres familier indlagt på primært Rigshospitalets (RH) somatiske børneafsnit. MusikBeRiget bringer live musik ind i familiernes ofte strengt regulerede hospitalshverdag, hvor adgang til kulturtilbud og -aktiviteter ellers ikke er mulig. Musik lindrer både fysisk og mental smerte og giver for en stund patienter og pårørende mulighed for at glemme sygdom
og skabe frirum og minder.

Lisbeth Sagen modtog DR P2-prisen ‘Årets ildsjæl’, 2017 for sit arbejde med at spille musik for syge børn på Rigshospitalet.

Foredrag med organist ved Stavsholtkirken i Farum, komponist John Frandsen: Fra Grundtvig til Grotrian.

Den lutherske højmesse har menighedens fællessang som sin rygrad, og Danmark har en helt usædvanlig stærk salmetradition med store digtere som Kingo, Brorson, Ingeman og Grundtvig. I 1900-tallet blev den tætte forbindelse mellem digterne og den kirkelige tradition midlertidegt brudt – modernismens formsprog egnede sig ikke rigtigt til rimede tekster på faste metriske versemål, og mange kunstnere mistede i sækulariseringens navn forbindelsen til den religiøse historie og tradition. Men i de senere år skrives der igen nye salmer, også af ‘rigtige’ digtere; faktisk er der næsten tale om et salme-boom i disse år.
Hvad er det så for egenskaber, der kendetegner en god salme – tekstligt og musikalsk?

John Frandsen er selv både komponist og organist og har en lang karriere som aktiv kirkemusiker. Han har ved flere lejligheder ytret sig om salmetraditionens fornyelse og om forholdet mellem form, indhold og kunstnerisk kvalitet. Han har også selv skrevet melodier til en række nye salmer – ikke mindst af salmedigterne Kirsten Tange Jørgensen, Simon Grotian og Iben Krogsdal. I dette foredrag vil han give eksmpler på moderne salmedigtning og lægge op til en diskussion af, hvad der definerer “den gode fællessalme”. 
Koncert i Askov Kirke med Kirsten Grove, sang og John Frandsen, orgel. På programmet er musik af Niels W. Gade, Dvorak og John Frandsen.Kirsten Grove har en lang karriere som koncertsanger og som underviser, bl.a. på Patoralseminariet i Aarhus. Indtil 2013 var hun en af de 18 sangere i dansk kormusiks flagskib, DR Vokalensemblet. Hun synger tillige i Farum Sogns Kammerkor Convivium, med hvem hun har lavet talrige soloopgaver.

Fhv. højskoleforstander og embedsmand i Undervisningsministeriet og Kulturministeriet, og omrejsende i Højskolesangbogen, Jesper Moesbøl: Carl Nielsen og fællessangen.

Jesper Moesbøl redigerer i disse år den kommende udgave af Sanghåndbogen, hvori alle sangene i den kommende nye Højskolesangbog vil blive beskrevet. Han kender derfor historierne bag de enkelte sange.

Fhv. højskolelærer, komponist Erik Sommer: Den der synger er aldrig alene.

Fhv. højskolelærer, forfatter og foredragsholder Erik Lindsø: På opdagelse i Ingemanns land – i fortælling og sang

Fortæller Lillian Hjorth-Westh holder to foredrag: “Jeppe Aakjær i ord og toner” og “Rundt om Halfdan Rasmussen”

Syng i Den Blå med Kristian la Cour – fællessang og kaffebord med kursister og folk fra egnen.

Kurset byder på koncert i international klasse med vokalensemblet Musica Ficta.
Den Danske Sang født og genfødt. På programmet er bl.a. Weyse og Ingemanns Morgen- og aftensange, der indeholder tekster og melodier, som de flest danskere kender og kan synge med på. Trods deres udpræget romantiske præg, er melodierne aldeles sangbare og blev da også skrevet, så selv børn kunne synge dem – tilmed i flerstemmig sats. Dirigent ved koncerten er Bo Holten.

Vi nyder en middag på Restaurant Den Grimme Ælling i Odense.

Derefter skyder vi nytåret ind med et brag af en nytårskoncert med Odense Symfoniorkester. Det kan kun blive festligt, sjovt og folkeligt på den helt rigtige måde, når vi overlader scenen til Preben Kristensen, der med vid og bid vil guide os gennem en kavalkade af nytårsfriske wienervalse, smækre musicalhits og små, perlende overraskelser. Den unge danske sopran Berit Barfred-Christensen spiller op til konferencieren og lader sin gnistrende stemme sprede sopranbobler og nytårsbrus.

Kurset afsluttes med en dejlig koncert med Anna Carina Sundstedt, sopran og Mimi Kjær Dulong, klaver.

Anna Carina Sundstedt er dansk-svensk sopran, uddannet ved John Guttmann, Lars Waage og Tonny Landy i København. Studier ved Richard Miller i USA, Hans-Peter Blochwitz i Schweiz og Alessandra Althoff i Italien. Masterclasses bl.a. ved Helmut Deutsch, Rudolp Jansen, Patricia McCaffrey og Virginia Zeani Rossi-Lemeni. Scenedebut som Nedda i Bajadser i 2005 ved Opera i Provinsen. Herefter en række operaroller, bl.a. Nattens Dronning og Micäela, på scener i Danmark, Tyskland og Norge.

Mimi Kjær Dulong er uddannet fra Det Kgl. Danske Musikkonservatorium i København ved Tove Lønskov, Anne Øland og Amalie Malling i 1997. Studier i London hos professor Yonty Solomon og i Budapest hos professor Istvan Lantos. Deltaget i adskillige klaver- og kammermusikkonkurrencer i både ind-og udland. Masterclasses ved bl.a. Kevin Kenner, Jiri Hklinka, Rudolf Kehrer og Victor Marzanov. Aktiv som solist, kammermusiker, akkompagnatør og repetitør og har givet koncerter i bl.a. Polen, Frankrig, Rusland, Malaysia og det meste af Danmark.

Program for koncerten følger snarest muligt.

Kursusledere:
Tidligere højskoleforstander, fortæller Lillian Hjorth-Westh
Højskolelærer, visesanger og komponist Kristian la Cour

 

Se kursusbrochuren her – SYNG FOR LIVET

Ja tak! Tilmeld mig Syng for Livet