Stor medieinteresse da Askov Højskole deltog i 1. maj

Askov Højskole er med, hvor det sker. Og det går ikke upåagtet hen i de lokale og regionale medie.

I år havde højskolens leder af journalistlinjen, Ole Andreesen, inviteret højskolens medier til et lokalt 1. maj-arrangement i Brørup. Her talte blandt andet tidligere udenrigsminister Villy Søvndal. Men det var Askov Højskoles deltagelse i 1. maj-arrangementet, der fik den næsten største medie-opmærksomhed.

Først bragte DR P4 morgen et direkte indslag fra arrangementet, hvor tre af vores elever samt Ole blev interviewet. Indslaget kan høres herunder i sin fulde længde suppleret med billeder af os på stedet:

 

Dernæst bragte JydskeVestkysten en større artikel fra 1. maj-arrangementet. Her står, at vi deltog, Mads bliver citeret flere gange, og der er et billede af Mads og Omar, der skåler i Gammel Dansk.

Hele artiklen kan læses her: